Za Partizan sve...

Korisnikov avatar
tuturututu
Pridružio se: Pon Apr 16, 2018 12:04 am

Za Partizan sve...

Post od tuturututu » Sub Jul 28, 2018 5:38 pm

Kao neko ko sa 27 godina kroz maglu pamti 2005. godinu i povratak na jug, kao neko ko je bio kasnije deo južne tribine, zatim bio deo zabranjenih i od 2011. godine nikada više nije kročio na taj jug o kojem se uvek maštalo kao klinac, da te tvoji puste da odeš na tekmu i da ti jednostavno dođeš i budeš deo tog juga i gde ti na početku ništa nije jasno, šta je vođa, šta je šipka, šta je baklja, hteo bih nešto da napišem, napisao bih dosta toga i ne znam odakle da krenem, ali probaću nekako od početka...

Da ga ne dužim baš toliko, verujem da bi 99.9 % grobara volelo da se vrati u tamo negde 2006,2007 godinu... Ne znam zašto, al meni je to nekako najdraži period koji pamtim, em bio klinac i šta sam tada mogao da znam ko vedri a ko oblači, ko je ovaj, ko je onaj.. Nekako mi je sve bilo idealno, dok nije prošla još neka godina i dok konačno nisam ukapirao i povezivao neke stvari. Srce mi je bilo puno svaki put da šmugnem iz škole i da uletim na svoje mesto na jugu i da ugledam face koje su tu godinama i ne mrdaju, tačno sam mogao da znam ko je oko tebe i da ga nađem na određenom delu tribine, pa onda kada vodeći ljudi uđu svi zajedno, kad pogledaš koliki su ti ljudi i koji deluju toliko snažno i moćno da prosto poželiš da nekada i ti budeš deo te ekipe ili da izrasteš u toliku momčinu, a i samo ime grupe ALCATRAZ ostavlja neki utisak na tebe... U tim nekim vremenima sledi i registracija i prvo pisanje po forumu jf, gde sam uživao svaki dan čitajući teme mitovi i legende, pa poboljšanje naše tribine, sprdnja u temi ti da si pravi srbin, to nije crno-belo nego teget-sivo, postovi poput corolia, undertakera, downtowna, footia i ostalih su bili nešto poput lektire, u jednom trenutku tu ima i humora, u sledećem postu se piše nešto ozbiljno, prosto milina za čitanje. Verujem i da se 90 posto ljudi koji su pratili isti taj forum seća i čuvenih tema novih članova, tipa zašto se ne organizuje koncert grobara u Pioniru i da I.M. bude vođa i da vodi navijanje, ti klinci se nisu napušavali već se sve vodilo na zezanje i potegne se priča recimo šta bi za taj koncert I.M mogao da obuče i da to uopšte nije loša ideja :mrgreen:

Naravno ne sme da se zaboravi i jedna od najlošijih godina po grobarstvo u celini i slučaj sa franzucima, gde nas je to nekako vratilo 20 godina unazad, gde smo kao tribina bili osakaćeni i gde su naša braća na najgori mogući način osuđeni i proveli svoje najlepše godine po zatvorima..

Taman kad je čovek pomislio da je tribina polako stala na noge, dešava se čuvena i najgora 2011. godina po grobarstvo, naravno koju ja pamtim..

Tada nisam bio član nijedne ekipe, ali sam poznavao dosta drugara koji su bili upućeniji znatno više od mene, neki su bili stariji, neki su bili po ekipama, ali me to toliko nije interesovalo i nisam mogao ni da slutim da će se desiti Kula, Subotica i kasnije sve ostalo.. Kasnije se pročuo i govor jednog od velikih vodja kojeg danas više nema ni na mapi (hvala bogu) protiv Vojvodine, kako južna tribina čeka K i K i kako se neće dozvoliti da kriminalci vode sveti deo stadiona Partizana, tad već uveliko nisam bio deo te iste tribine. Zašto?

Zato što sam mozgao tada već svojom glavom sa 19 godina i bio u fazonu zašto ako su ovi toliko jaki, zašto se toliko onda plaše tih nekih tamo "kriminalaca" i zašto dovode različite boksere, kikboksere, ragbiste ili ne znam ni ja koga već, to nikako nije navijački..

Pošto nisam mogao da zamislim dan bez Partizana ili nedelju bez utakmice, odlučio sam da pružim šansu tim "kriminalcima" i da idem sa njima na utakmice od samog početka na hokej, kasnije na žensku košarku i sve ostalo.. Već na prvih par okupljanja sam prepoznao dosta njuški i dosta glava što starijih što moje generacije i odma mi je bilo jasno o čemu se radi i da znam o kojim momcima je reč i bio sam siguran da pripadam tom delu navijača Partizana i da se oni bore za nešto zdravije.

E sad problem nastaje gde si već viđen što nisi na jugu, nego ideš sa ovima i postaješ meta, tako smo moji drugari i ja postali meta od tadašnje vodeće garniture sa juga. Ne samo mi, nego naravno i svi ostali koji su deo ZBR priče, priđeš stadionu, traže karte, šikaniraju te, vraćaju te nazad.. Ajde za 2 nedelje ponovo, ista priča, da ne pominjemo razna izuvanja i vređanja organa reda i mira na jebenoj, ali jebenoj ženskoj košarci, kilometrima udaljenoj hali od stadiona Partizana.

Zatim dolazi najcrnji oktobar u istoriji ne samo grobara nego i Partizana, gde se desilo nešto što ne da ne bi smelo da se ponovi, nego ne bi smelo ni da se pomisli, niti ikako dovede do takve situacije. Tu je ogromna većina prestala da ide na utakmice, da bataljuje Partizan, fudbal, košarku, stadione, hale.. Jedan od njih sam bio i ja, predao sam se skroz.. Međutim nisam mogao da budem miran i osećao sam se nekako poniženo da ne nastavim ono što su neki momci započeli, pa samim tim i vršnjak koji je izgubio život, da odem barem i da skandiram njegovo ime dok ne promuknem i dok ne zaboli grlo sve ljude oko mene na stadionu.

Kasnije se nekako ušlo i na taj isti stadion...

Nekako si se stvarno osetio tada da si zabranjen na svom stadionu, kažem svom, zato što verujem da većina navijača Partizana smatra JNA za svoju drugu kuću. Ej, tebi neko brani i zabranjuje da uđeš na stadion, samo zato što nećeš da budeš deo južne tribine? Kako to rade? Pa stoje momci na ulazu i kažu ovaj može, ovaj ne može...

Bio sam deo te priče od početka pa samim tim do povratka na jug, gde se izgubila nada za bolje sutra za grobarstvo.. Nisam bio ljut, nikako nisam mogao da budem ljut na ljude koji su se odlučili za tako nešto zato što svi znamo kakva je represija bila, što od policije, što od milion stvari i ovih preko puta i ovh na 100m sa leve strane i jedino što mi je padalo na pameti ili da se ugasi priča ili da se počne povratak na jug, neke kockice su se složile koliko toliko, promenila se struktura ljudi na jugu, dosta njuški više nije ni bilo na jugu, ali neke stvari su ostale iste.. Više sam bio razočaran zato što su godine prolazile i mislio sam da će se ići ili do kraja ili ćemo skroz nestati, a uveren sam bio da se ide do konačne pobede i da smo bili jako blizu toga.

Ostao sam na istoku nakon toga i milion puta se prisećao o tom nekom periodu gde si bio deo nečeg lepog.. Dan danas kad se pusti neki klip ili pogleda neka slika iz tog perioda, neopisiv osećaj...

Nakon toga par godina provedenih na istoku gde je nekako bilo sve "mirno" dešava se derbi, gde 90 posto stadiona gleda u neverici, gde se masa ljudi prebacuje na jug misleći da su to cigani, mi ulazimo u novo, treće sranje za manje od 15 godina.. Kada sam čuo o kojoj se grupi radi, pomislio sam uf, evo kreće ponovo, nije moglo više da se izdrži, verovatno će još poznatih i proverenih momaka da se priključi i da ne znam ni ja šta da očekujem više, opet se javila neka nada u bolje sutra. Kada je posle sve bilo kristalno jasno i kada su se otkrile karte ko je još tu u priči, tada sam odlučio da se maksimalno distanciram od svega i da gledam da izbegavam utakmice što je više moguće, dosta momaka poznajem na jugu, još više na istoku a najviše zbr, i stvarno više ne želim da budem deo nečega što bi moglo da dovede do sukoba između mene i mog brata/druga/grobara...

Iz mog ugla, stvarno ne mogu da stojim pored čoveka koji je okretao glavu, koji nijednom nije izgovorio ime i prezime IVAN PEROVIĆ, sećam se i hale sportova koja je spontano zagrmela i 90 posto hale peva pesmu za brata: veruj nema života od sećanja.. Čak su pevali i još neki momci iz alcz koji su i danas na jugu, ali dotični okreće nešto glavu, vidno neraspoložen kako je do ovoga moglo da dođe. Ne mogu da stanem rame uz rame sa momcima koji su se sladili kad su grobari bili sputavani, kada je dovođeno 100 nabildovanih njuški u markerima, kad se zabranjivao ulaz, ma milion stvari. Ne mogu da stojim sa momcima koji su mi jednostavno ogadili ime grobari, koje je bilo sveto.

Tu naravno ne mislim na sve momke, nego samo na pojedince koji su tu, ali se posebno ističu. Znači ja sam zbog njih batalio sveto mesto ispod semafora i prešao na drugu tribinu, a sada sedim u pioniru i sa jedne strane gledam zastavu alcz i brda ljudi koji ne vole partizan, a na drugoj strani ljude zbog kojih nismo mogli da ulazimo na stadion.

Ne mogu da budem ljut na K, odrastao sam uz njega na tribini, voleo sam da dolazim na dorćol i samo da se motam tim ulicama iako nisam odatle, voleo sam da se krećem jednostavno tuda i da nekako na taj način osetim da sam deo nečega.

Kasnije sam molio Boga da se nekako privuče i stane na stranu zbg, kad već nije, reko ajde možda će dolaziti do smirivanja tenzija i možda će ovo sranje konačno stati..

Danas njemu i ostalim ISPRAVNIM (na istoku) navijačima Partizana želim da guraju do kraja i siguran sam da bi dosta ljudi podržalo tu priču, da nema nekoliko gore navedenih ljudi. Ostalim ispravnim momcima sa južne tribine, verujem i znam da ih ima, želim da dođu sebi i da se nekako radi da se sa svim ovim stane i da se radi na stvaranju nečeg normalnog i da konačno grobari ako imalo zaslužuju da opet stazom slave hodaju..

...od Partizana ništa.

Korisnikov avatar
Admin
Pridružio se: Pon Feb 20, 2017 9:16 pm

Re: Za Partizan sve...

Post od Admin » Sub Jul 28, 2018 5:44 pm

Posle onakvih postova nekih pojedinaca kojima nista valjalo usledi ovakav post. Hvala ti ko bratu rodjenom. Izgleda da je nekolicini ljudi na forumu ovakav post normalan i smatraju da ih treba biti 10 dnevno ali u realnosti je sve totalno drugačije. Dug je put do toga da ovakvi postovi budu vesti i svakodnevni. Ovakvi postovi dizu atmosferu na forumu i podizu kvalitet ali su retki. Zato imamo obavezu vise da ih cenimo u guramo u prvi plan. Post po post, cigla po cigla. Hvala ti jos jednom sto si odvojio vreme da iz glave izbacis nesto ovako kvalitetno.

Korisnikov avatar
Karaburma Pfc
Pridružio se: Čet Feb 08, 2018 12:46 am

Post od Karaburma Pfc » Sub Jul 28, 2018 6:42 pm

Свака част брате на оваквом посту.За време читања овог текста сетио сам се неких срећнијих времена и 14 година ми је прошло кроз главу за пар минута..Сад овако убијен у појам размишљам како је дошло до свега овог,како је све то почело,зашто смо све то себи дозволили,да ли смо само ми криви или смо проклети или шта већ...

Korisnikov avatar
pantera
Pridružio se: Sre Jun 07, 2017 11:34 pm

Post od pantera » Sub Jul 28, 2018 6:51 pm

Свака част буразеру! Види се да је свако слово написано из срца. Колико је само оваквих Гробара... Што на стадиону, што привремено ван Храма, а нажалост и неких који су заувек рекли збогом...
Сву срећу желим људима који се цимају да се ова гробарштина врати на своје место.
...не знам шта је бол, не знам шта је туга, волим Партизан, свог најбољег друга...

Korisnikov avatar
humska1
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:53 pm

Post od humska1 » Sub Jul 28, 2018 9:05 pm

Vidis ja sam na primer imao skoro 40 godina kada je poceo sukob 2011. i imam malo duzi uvid u grobarstvo i prilike u njemu pa mozda iz tog razloga stvari vidim malo drugacije. Gledam na Grobare kao na jedinstvenu armiju i cilj mi je da svi grobari budu na jednoj strani a ostatak, odnosno manjina tudjina bude na drugoj strani i samim tim smatram da bi na taj nacin oni otpali i takodje smatram da bi njihov odlazak povukao sve negrobarske elemente sa sobom. Ja necu pisati detaljno iz mog ugla kako sam video pocetak sukoba juga i zabranjenih jer bi 100% povukao nogu rasprave i ubedjivanja i misljenja sam da nas ta prica vodi u krug i u dalja medjusobna prepucavanja. Na taj nacin ne resavamo goruci problem jer nas proslost stalno vuce unazad. Stasao sam na tribini sa ljudima koji su ovde osporavani i koji su bili u sukobu i pored mene su stasali grobari koji su takodje bili u medjusobnim sukobima. Jedno sam naucio , a to je : DA GROBARI MOGU BITI SVOKO PROTIV SVAKOGA I KASNIJE SVAKO SA SVIM. Tako da meni nije potrebno da se objasnjava ko je kakav jer puno od ljudi i sa jedne i sa druge strane sam video u njihovom najboljem svetlu kada su u pitanju navijacki obracuni i tuce. Ali isto tako sam svestan da smo svi pali najnize kada su medjugrobarski odnosi u pitanju. Kada to shvatis onda oladis malo glavu i zelis samo jedno a to je da ponovo osetis snagu tribine kada smo svi bili zajedno i kada su padali svi pred nama. A onda shvatim da su generacije i generacije grobara odrasli u sukobima i da im je udariti na brata grobara nesto najnormalnije i najprirodnije. PONOVO SANJAM DAN KADA CEMO SVI ZAJEDNO KORACATI STARIM STAZAMA GROBARSTVA, BEZ CIGANA, MURIJASA, KRIMINALACA IZ SVIH SVERA....I OSTALIH NEGROBARA. Eto to mi niko ne moze oduzeti.
...kad Grobari navijaju.....

Korisnikov avatar
optimalno
Pridružio se: Uto Apr 18, 2017 8:33 pm

Post od optimalno » Sub Jul 28, 2018 9:33 pm

tuturututu napisao:
Sub Jul 28, 2018 5:38 pm

Ostao sam na istoku nakon toga i milion puta se prisećao o tom nekom periodu gde si bio deo nečeg lepog.. Dan danas kad se pusti neki klip ili pogleda neka slika iz tog perioda, neopisiv osećaj...

Bio sam sa zabranjenima da kazem skoro od samog pocetka i dan danas se secam lepih trenutaka ali se secam velikog i jakog Juga. Secam se bojkota i pomirenja sa jugom i secam se kako smo tada imali jaku tribinu. Ipak sa ove vremenske distance veca mi je emocija kada gledam klipove na primer iz 2008 godine. Veca mi je emocija kada gledam slike iz Mostara. BRAVO HUMSKA1.
Nemam opravdanja za nasu bracu koja je otisla u zagrlja janicarima, taj gest je doveo celu nasu borbu u pitanje. Priklonili smo se posledici losih stvari na tribini i sada nam je neko drugi kriv. Ali oni su i dalje moja grobarska braca i pored gresaka. Prvenstveno dajem podrsku Partizanovcima jer su pruzili ruku pomirenja svim Grobarima. Lepo je pisati romanticarske postove prozeto utopijskim idejama ali realnost je sasvim drugacija. U coporu je lepo ali smrdi i to vi jako dobro znate. Dakle za mene je zlatno doba grobarstva kada su na sipci bili KIMI I KICA. DA DA BOG DA SE TA VREMENA VRATE I DA IH PONOVO ZAJEDNO VIDIMO NA JUGU!!!

Borivoje
Pridružio se: Sre Apr 05, 2017 5:18 pm

Post od Borivoje » Sub Jul 28, 2018 9:35 pm

tuturututu Kakav si ti Grobar i Partizanovac brate. I koliko je jos ovakvih.. Pisi cesce, ima se sta procitati...a i nauciti.

konacno
Pridružio se: Uto Maj 15, 2018 11:43 pm

Post od konacno » Sub Jul 28, 2018 10:57 pm

@turututuru (kako vec)

"Iz mog ugla, stvarno ne mogu da stojim pored čoveka koji je okretao glavu, koji nijednom nije izgovorio ime i prezime IVAN PEROVIĆ,"

Ја га никад нисам упознао, али сам ишао на Нови Београд да му упалим свеће сам самцијат испред оног великог графита. Толико ми је то било нешто тешко. Ја чак нисам ни ишао са ЗБР, јер већ генерално нисам ни ишао на утакмице. Али, пар пута сам се "шлеповао" на њихову енергију. Како су они били ведри! Станем негде поред, мало подржим, дивим се...Сећам се кад се пуно људи вратило на Југ из те приче па је онај Југ био нека тотална енигма (Јел тамо сад добро или није? Како сад ови ЗБР иду тамо? Па, ваљда је добро, али видим одавде да је срање...) баш кад је била пријатељска са ПАОК-ом. Ја отишао на исток тамо где су били Забрањени и некако ми било празно све и тужно. Око мене је било тако доста појединаца раштрканих, па пар неких другара овамо, па пар онамо и само се неки лик у белој кошуљи (дошао са неком девојком) одједном окреће и почиње: "Ајмо, браћо моја! Ајмо руке сви! ПЕРОВИЋ ИВАН!!!" и сви ти људи крећу у глас. Буквално су људи имали потребу да га спомињу. Небитно да ли га је неко познавао или није, малтене по фоткама се види да је био ок лик, да је био клинац, да је био пун идеала, да је био неки готивац... и тако изгуби живот. То су страшно тужне ствари који притискају људе.

Korisnikov avatar
Jugovic
Pridružio se: Ned Mar 05, 2017 7:04 pm

Post od Jugovic » Sub Jul 28, 2018 11:24 pm

Перовић Ивану мора да се пјева док живи ЈСД Партизан

Korisnikov avatar
Krusevac1970
Pridružio se: Ned Jan 07, 2018 1:11 am

Post od Krusevac1970 » Ned Jul 29, 2018 1:31 am

Jugovic napisao:
Sub Jul 28, 2018 11:24 pm
Перовић Ивану мора да се пјева док живи ЈСД Партизан

I njemu i Demiru Jukicu!
Ja sam rođen da za njega živim, da ga bodrim i da mu se divim...

Odgovori